15+ méně známých funkcí a nastavení v Skliku

15+ tipů pro Sklik

Před nedávnem jsem absolvoval sérii školení o reklamním systému Sklik přímo od Seznamu. Probírali jsme velmi pečlivě veškeré funkce a možnosti, které Sklik umožňuje.

Z obrovského přísunu informací jsem vybral 18 věcí, které podle mě nejsou až tak notoricky známé. Tipy jsou rozdělené na obsahovou a vyhledávací síť.

Obsahová síť

 1. Optimální poměr mezi nastavenou cenou za prokliky (CPC)/CPT a denním rozpočtem kampaně by měl být nejméně 1:100. Například tedy CPC 8 Kč a rozpočet 800 Kč. Pokud bude rozpočet nižší, může dojít k přečerpání nastaveného denního rozpočtu a to bez nároku na refundaci přečerpané částky.
 2. V obsahové síti si u všech kampaní můžete zkontrolovat, na jakých webech se vaše reklama zobrazila. Informaci najdete v sestavě na kartě Umístění pod odkazem Automatická umístění. Uvidíte zde seznam webů na kterých se zobrazila vaše reklama. Každý web se dá ještě rozkliknout a poté uvidíte i konkrétní stránky webu, na kterých se reklama zobrazila. Tyto přehledy můžete využít k přidání nebo vyloučení webů i jejich konkrétních stránek z cílení kampaní.
 3. Cílení na zájmy v obsahové síti se skládá z dlouhodobých publik v řádu týdnů. Cílení na zájmy o koupi se skládá z krátkodobých publik v řádech jednotek dnů. Nákupní chování se určuje podle chování návštěvníků na webech patřících Seznamu, např. návštěvy článků o produktech, článků s recenzemi, chování na Zboží.cz.
 4. Pokud obsahovou kampaň cílíte přes klíčová slova, systém cílí na stránky s průnikem všech klíčových slov v jedné reklamní sestavě. Pokud např. máte 5 klíčových slov v sestavě, systém zobrazí reklamu pouze na stránkách, které obsahují všech pět klíčových slov. Proto se doporučuje dávat do sestavy jedno maximálně dvě klíčová slova.
 5. S předchozím bodem souvisí také to, že pokud máte v sestavě obsahové kampaně více klíčových slov, tak se u jednotlivých slov nezobrazují žádné statistiky a vidíte pouze souhrnná čísla za sestavu. To je dáno tím, že jednotlivá klíčová slova nespustila reklamu ani jednou, pouze jejich průnik, což se zobrazuje jen v celkových datech sestavy.
 6. A poslední bod ke klíčovým slovům v obsahové síti Seznamu. Pokud cílíte klíčovými slovy na obsah, je dobré vědět, že reklamní systém Sklik hledá výskyt klíčového slova v celém obsahu stránky. Stačí aby bylo klíčové slovo obsaženo pouze ve zdrojovém kódu (např. různé meta texty) nebo i v reklamě z jiného reklamního systému. To způsobuje velké nepřesnosti a je potřeba si při cílení pomocí klíčových slov v obsahové síti pečlivě hlídat relevanci.
 7. Pohlaví je pouze tzv. podtyp cílení v obsahové síti. Cílení pouze na pohlaví samo o sobě nikdy nespustí reklamu a je potřeba ho kombinovat s některým z hlavních typů cílení.
 8. Mezi zobrazení v Skliku se počítají všechna zobrazení reklam i ta, která uživatel reálně neviděl, protože např. neskroloval stránku dolů. Nejsou to tedy pouze tzv. viditelná zobrazení. S tím je potřeba počítat při nastavení frekvence zobrazení za den jednomu uživateli.
 9. U každého remarketingového publika si můžete prohlédnout rozložení podle pohlaví a zájmů. Stačí na seznamu publik kliknout na číslo s počtem uživatelů v publiku. 
 10. Dynamický remarketing je k dispozici i pro ne-eshopy. Je potřeba mít zpracovaný feed a nejméně 50 položek v něm. 
 11. Minimální velikost remarketingového publika v Skliku je 30. V Google Ads je to 100. Je tady tedy prostor na podrobnější segmentaci i u menších webů a eshopů.

Vyhledávací síť

 1. S remarketingovými publiky se dá omezeně pracovat i ve vyhledávacích kampaních Sklik. Ve vyhledávání můžete publika v Skliku pouze vylučovat. Například můžete vyloučit lidi, kteří u vás v poslední době již nakoupili, pokud se nepředpokládá opakovaný nákup. Nebo můžete vyloučit návštěvníky vašeho webu, pokud potřebujete oslovit nové lidi.
 2. Ve výsledcích vyhledávání může jeden inzerent mít 1 textovou reklamu a až 2 produktové reklamy.
 3. Rozšíření reklam (o odkazy, adresu, telefon) se zobrazuje pouze na prvních dvou top pozicích.
 4. Vstupní stránka reklamy v hodnocení reklam u Skliku nehraje žádnou roli.
 5. Sklik nepodporuje modifikátor volné shody (+klíčové +slovo). Volná shoda bez modifikátoru se v Skliku chová jako volná shoda s modifikátorem v  Google Ads. Informace je platná k 11.12.2018. Je možné, že se to bude měnit.
 6. Sklik nezohledňuje blízké varianty klíčových slov (jednotné a množné číslo, s diakritikou a bez diakritiky…). Pokud chcete cílit na všechny blízké varianty klíčových slov, musíte je mít v sestavě. Nedávno Sklik oznámil drobnou změnu. U frázové shody bude přeci jen podporovat některé blízké varianty a to konkrétně slova s diakritikou a bez diakritiky. 
 7. Sklik toleruje oproti Google Ads více vykřičníků v textovém inzerátu. Přesto doporučuji s vykřičníky šetřit. Kvůli kompatibilitě reklam s Google Ads se nabízí držet se maximálně jednoho vykřičníku na inzerát.

Znáte všechny tyto vlastnosti Skliku? Nebo vás nějaká informace překvapila? Máte nějaké další zajímavosti a tipy k Skliku? Podělte se o ně v komentářích. Informace z tohoto článku jsou aktuální k datu vydání článku (11.12.2018). Jako zdroj mi posloužily informace ze školení Skliku, z nápovědy Sklik a moje praxe.

Sdílejte článek

15+ méně známých funkcí a nastavení v Skliku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek