Co se událo v roce 2016 a plány na rok 2017

Přijde mi, že tento rok utekl hrozně rychle a ve zběsilém tempu. Až teď na konci roku mám trochu klidu a času bilancovat. Rok 2016 byl pro mě celkem přelomový. Rozhodl jsem se, že se letos přidám k ostatním online podnikatelům a to nejzásadnější z letošního roku si připomenu v krátkém reportu na blogu.

Práce

Většinu roku jsem strávil prací v agentuře. Práce na pozici online marketéra mě moc bavila. Měl jsem v tomto roce možnost pracovat na zajímavých zakázkách. Získal jsem spoustu nových zkušeností. Mám pocit, že za tento rok jsem se hodně posunul odborně i co se týče soft skills. Samozřejmě ne vše se povedlo na 100 %, ale celkově rok 2016 hodnotím po profesní stránce velice úspěšně.

Během tohoto roku mi postupně začalo čím dál víc vadit dlouhé dojíždění do zaměstnání. Měl jsem původně vizi, že budu dlouhý čas na cestách trávit sebevzděláváním a prací na vlastních projektech. To sebevzdělání se mi celkem dařilo, ale práce na vlastních projektech moc nefungovala. Začala mi čím dál více vadit únava a nedostatek času na rodinu. Proto jsem se ke konci roku rozhodl k zásadní změně. Již podruhé jsem se vydal na volnou nohu.

Přechod na volnou nohu

V zaměstnání jsem skončil v listopadu a od prosince jsem začal pracovat sám na sebe. Jak jsem již psal, byl to můj druhý přechod na volnou nohu. Při svém prvním pokusu o freelancing v roce 2014 jsem se po třech měsících nechal znovu zaměstnat. Doufám, že tentokrát už  zůstanu na volné noze trvale.

Ve svém zaměstnání jsem řešil celou řadu oblastí online marketingu – SEO, PPC, srovnávače zboží, newslettery, analytiku. Rozhodl jsem se, že na volné noze se budu úzce profilovat na oblast, ve které mám nejvíce zkušeností a která je mi nejbližší – na PPC reklamu. V tuto chvíli sice řeším i pár zakázek z jiných oblastí online marketingu, ale PPCčka převažují. Myslím si, že úzký fokus v kombinaci s přesahem do více oblastí online marketingu je správná cesta.

Co se týká samotného přechodu na volnou nohu, na hodnocení je po prvním měsíci ještě brzy. Můžu jen říct, že první zakázky jsem si začal shánět ještě při zaměstnání. Poslední dva měsíce zaměstnání jsem po práci a o víkendech pracoval pro pár klientů a další zakázky jsem měl nasmlouvané na dobu, kdy budu už čistě na volné noze.

Ke konci zaměstnání jsem se dostal do časového skluzu u některých svých zakázek. Ale situaci se podařilo vyřešit a po přechodu na volnou nohu jsem tento skluz rychle dohnal.

Hlavní důvody, proč jsem se rozhodl pro přechod na volnou nohu pro mě byly tyto: více časové flexibility, více času na rodinu, méně dojíždění za prací, více práce z domova, větší chuť a motivace do práce. Zatím se mi všechna tato očekávání plní.

Vlastní projekty

Od přechodu na volnou nohu si slibuji také větší prostor pro rozvoj vlastních online projektů. Moje hlavní motivace, proč se chci věnovat i vlastním projektům je:

 • učím se na nich nové věci
 • do budoucna v nich vidím prostor pro diverzifikaci příjmů
 • rád bych postupně vytvořil hodnotné weby
 • jednoduše mě to baví

Prozatím jsem na začátku. Mám pár pokusných webů a jeden web, kterému se průběžně věnuji od začátku tohoto roku. Jedná se o rybářský web NaFeeder.cz.

Volný čas

V tomto roce bylo volného času méně, než bych si přál. Většinu volného času jsem věnoval své rodině, která je pro mě to nejdůležitější. Další část zabraly práce okolo domu a na moje hobby – rybaření.

Po přechodu na volnou nohu to s volným časem vypadá lépe díky tomu, že odpadlo zdlouhavé dojíždění do práce. Ještě budu muset zapracovat na oddělení pracovního času od nepracovního. Musím se také naučit lépe plánovat a hospodařit se svým časem.

Plány na rok 2017

Ve své práci mám několik hlavních cílů:

 • pracovat na zakázkách, které mě baví
 • stabilizovat cashflow a vytvořit si dostatečné rezervy
 • dál se vzdělávat a rozvíjet se v oblasti PPC reklamy
 • stát se Google Partnerem
 • pravidelně publikovat na tomto blogu odborné články
 • rozvíjet své současné webové projekty a vytvořit několik nových webů

Ve svém osobním životě mám tyto cíle:

 • mít dostatek času na rodinu
 • více se věnovat svému největšímu koníčku – rybaření
 • přečíst všechny knížky, které se mi za poslední rok nahromadily
 • zvládnout více práce na zahradě a na domě

Jak se mi dařilo v roce 2016 v rybaření a jaké mám rybářské plány na rok 2017 si můžete přečíst v samostatném reportu.

Další reporty online podnikatelů a markeťáků

Už pár let rád čtu roční reporty online podnikatelů a marketérů. Často v nich najdu zajímavou inspiraci. Tady jsou reporty, které se ke mně dostaly:

Chcete přidat svůj report na seznam? Pošlete mi odkaz do komentáře.

PS: Díky Zbyňkovi Buřivalovi za fotku ke článku, kterou mám z jeho free fotobanky Pixmound.com.

Sdílejte článek

Co se událo v roce 2016 a plány na rok 2017

20 komentářů u „Co se událo v roce 2016 a plány na rok 2017

  1. To je pravda, s rodinou a úvěrem na bydlení je potřeba důkladně plánovat. Zároveň je to dobrá motivace k tomu, abych na sobě makal. Report jsem přidal na seznam. Přeju úspěšný rok 2017.

 1. Pavle,
  gratuluji k odchodu na volnou nohu. Sám jsem se k tomuto kroku také v letošním prosinci odhodlal :).
  Od přechodu si slibuji jediné: více času na své online podnikání a také větší míra volného času.
  Čeho se bojím, je prokrastinace, ale “naštěstí” musím platit hypotéku, zálohy a pár dalších věcí, takže prostě makat budu muset :D.
  Budu Tě teď bedlivě sledovat a ne že se necháš zase zaměstnat! Ať se daří :).

  1. Ahoj Josefe, díky za povzbuzení, snad už to tentokrát vyjde. Četl jsem tvůj report. Gratuluju k pěkným výsledkům v roce 2016 a přeju ti, ať ti vyjdou plány na tento rok.

  1. Jo, peníze u mě nebyly hlavní motivace k přechodu na volnou nohu. Zároveň jsou ale finance důležitá část při rozhodování, jestli do toho jít, nebo ne. Pomohlo mi udělat si plán a různé scénáře, jak se to může vyvíjet. Ale stejně je to tak trochu krok do neznáma.

 2. Pekné zhrnutie. Základom je robiť, prácu ktorá človeka baví 🙂 a ešte lepšie je robiť sám pre seba na volnej nohe. A ako je to so samotnou produktivitou práce u teba ked pracuješ z domu ?

  1. Ahoj Marku, s produktivitou práce z domu je to zatím dobré. Snažím se dodržovat pravidelný pracovní režim a celkem se mi to daří. Jak jsem psal v článku, mám spíš ještě rezervy v time managementu, ale makám na sobě:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek