Jaký byl WordCamp Praha 2015

Sepsal jsem svoje dojmy a postřehy z největší konference k WordPressu WordCamp Praha 2015. Byl to již druhý ročník. Loni mi účast nevyšla, o to větší radost jsem měl, že mi podařilo přijet letos.

Program konference byl již tradičně rozdělený na dvě větve: pro uživatele a pro vývojáře. Vedle toho běželo několik workshopů zaměřených na praktickou práci s WordPressem. Akce probíhala v příjemných prostorách VŠE v Praze.

wordcamp-2015

1. Michal Kopecký: Blog na steroidech

Název přednášky Michala Kopeckého dokonale vystihl její obsah. Michal se podělil  o svoje zkušenosti s vedením úspěšného blogu akozbalit.sk. Přednáška byla nabitá praktickými tipy především pro začínající blogery. Některé postupy mi přišly mírně kontroverzní.

Nejzásadnější myšlenky z této přednášky:

  • než začnete psát blog, stanovte si cíl, který má plnit
  • blogujte svým jménem, dejte do svého blogu svůj příběh
  • nezačínejte psát blog o všem co vás napadne, zaměřte svůj  blog pouze na jednu konkrétní oblast a další příbuzná témata nabalujte až postupně
  • vytvořte si podrobný publikační plán, netvořte články nahodile
  • věnujte se nejen tvorbě obsahu, ale také jeho propagaci

2. Filip Dřímalka: WordPress jako ideální nástroj pro chytré marketéry

Filip Dřímalka navázal na vysoko nasazenou laťku z úvodní přednášky. Ve svojí přednášce poodhalil obrovský potenciál podnikání s WordPressem. Hlavní myšlenkou přednášky pro mě bylo, že spousta dobrých nápadů nikdy nespatří světlo světa jen díky tomu, že je lidé neumí prodat. Filip kladl důraz na to, že dobrý vývojář by měl zároveň být i marketér a neměl by mu chybět proaktivní přístup.

3. Pavel Ungr: Funkční SEO strategie pro váš web

Na přednášce Pavla Ungra jsem se příliš mnoho nových informací nedozvěděl. Přesto věřím, že pro spoustu lidí mohla být přínosná. Já jsem si z ní odnesl především tipy na velmi užitečné nástroje, které jsem neznal. Konkrétně to jsou nástroje KW finder, sg.serpstat.com, keywordtool.io na vyhledávání longtailových frází a PPC keyword tool pro jednodušší tvorbu víceslovných klíčových slov pomocí řetězení.

4. Přednáška + workshop: Tvorba katalogu ve WordPressu (EN)

Workshop byl zaměřený na stavbu webu s katalogem na WordPressu. Pracovali jsme se sadou pluginů WP Types. Je to vlastně framework, který umožňuje i neprogramátorům postavit kompletní katalog se vším potřebným včetně registrací nebo možnosti placených zápisů. Cena tohoto toolsetu je velmi rozumná s ohledem na možnosti jaké nabízí.

5. Zkušenosti Českého hostingu s WordPressem

Tato přednáška mi přišla nejslabší. Sice jsem ji viděl pouze část, ale na ukázku mi to stačilo. Do příště by pánové z Českého hostingu mohli především vylepšit vyjadřovací schopnosti svých řečníků.

6. Vladimír Smitka: Bezpečnost WordPressu, tipy pro každého

Nakonec byla výborná přednáška o bezpečnosti. V přednášce byly praktické ukázky, jak jednoduše lze zneužít známých zranitelností u webů se starší verzí jádra WordPressu nebo nějakého neaktualizovaného pluginu.

Závěr

Odkazy na všechny dostupné slajdy z přednášek jsou na webu Wordcampu. Z mého pohledu se Wordcamp 2015 výborně vydařil. A to především díky pohodové atmosférře, zajímavému programu a perfektně zvládnuté organizaci akce. Všem pořadatelům za to patří velký dík.

O WordCamp Praha 2015 napsali taky:

 

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *