Ohlédnutí za konferencí ShopCamp 2015

V sobotu 17. října 2015 proběhl v Praze už druhý ročník konference ShopCamp zaměřené na e-shopy. Line-up plný zvučných jmen sliboval zajímavý program. A musím říct, že moje očekávání se do posledního naplnila. Celý den to byla smršť zajímavých informací a myšlenek. Ale vezmeme to hezky popořádku.

Tomáš Braverman mluvil o trendech v české ecommerce 2015

Na úvod Tomáš Braverman představil výsledky z velkého průzkumu Heureky o stavu české ecommerce. Heureka zpracovala čísla a trendy pro všechny hlavní segmenty online trhu.

Pokud chcete založit nový e-shop a nevíte v jakém oboru, může to pro vás být skvělá inspirace. Na elektro raději rovnou zapomeňte, zato kategorie drogerie,  zdraví nebo dům a zahrada mají velký potenciál. Celá prezentace je dostupná online, doporučuji prostudovat.

 

 

Marek Prokop se zamýšlel o zdrojích tržeb pro e-shopy

Byla to typická osobitá přednáška Marka Prokopa o tom, jak věci dělat trochu jinak a líp než ostatní. Konkrétně se přednáška motala okolo toho, jak si budovat věrné zákazníky, kteří budou opakovaně nakupovat u vás. Padla zde zajímavá myšlenka, že pro úspěch e-shopu je nejdůležitější logistika a IT, všechno ostatní je podřadné.


Jana Nádvorníková a PPCčka

V přednášce Jana zmiňovala důležité a často podceňované aspekty při tvorbě úspěšných PPC kampaní. Patří mezi ně správné nastavení cílů, dobrá komunikace mezi agenturou a klientem ohledně změn na webu a v byznysu klienta. Pokud například nemáte konkurenceschopné ceny produktů, PPC kampaně prostě fungovat nebudou.

Eliška Vyhnánková a Facebook reklama

Přednáška byla lehkým úvodem do reklamy na Facebooku. Hlavním sdělením bylo, že začít s Facebook reklamou nemusí být tak složité. Pro začátek Eliška doporučuje jednoduší remarketingové kampaně, které se dají snadno nastavit a spustit.

Věděli jste, že Facebook prý shromažďuje o každém svém aktivním uživateli v průměru milion různých signálů? Jaké preference má spojené s vámi si můžete zkontrolovat v nastavení účtu v sekci reklama. Na Facebooku se dá taky cílit reklama na jednoho konkrétního uživatele. V praxi e-shopů to moc nevyužijete, ale jeden z námětů na využití je žádost o ruku. No nevím.


Jan Kvasnička a personalizace

Kdybych to měl shrnout, personalizace může být zajímavý nástroj. Personalizovat se dá téměř vše, ale nesmí se to překombinovat. Pak to může mít opačný efekt. Podívejte se na prezentaci z přednášky.

 

Krátké intermezzo – Skrz.cz

Zajímavá a pro mě nová informace přišla ze Skrz.cz. Portál nabízí e-shopům inzerci také formou PPC, tedy podobně jako Heureka, a průměrná CPC se prý pohybuje okolo 2 Kč. Podle mě to stojí za vyzkoušení. Registrace pro e-shopy zde.

Blok ecommerce startupů

Po obědě se začalo zlehka – krátkým představením několika startupů. Zaujaly mě tyto projekty:

  • Soyka – pokročilé i krabicové řešení pro personalizaci e-shopu
  • TrendLucid – nabízí data o vaší konkurenci (využívají tyto zdroje dat:  samotné eshopy, srovnávače zboží, Avast, SimilarWeb)
  • SizeID – projekt nabízí jednoduché řešení na jeden z nejpalčivějších problémů při prodeji módy online – výběr správné velikosti

Ondřej Tomek a pohled investora

Jak investoři vybírají projekty, do kterých investovat? Je to hlavně o lidech, kteří za projektem stojí a o jejich nadšení. To, že vás investor odmítne, ještě neznamená, že je váš projekt špatný. Tolik v kostce pohled jednoho z průkopníků českého internetu.

 

Pavel Ungr

SEO k e-shopům neodmyslitelně patří. Pro mě tato přednáška nic  nového nepřinesla, ale pro mnohé mohla být zajímavou inspirací.

 

Lucie Radkovičová a právo v onlinu

Na této přednášce jsme získali rychlý přehled právního minima pro e-shopy a online projekty. Právo je pro většinu z nás složité a nudné, takže jistě oceníte přehledný checklist pro e-shopaře.

 

Analytika správně podle Jana Tichého

Důležité analytické údaje leží i mimo web (nenajdete je v Google Analytics). Správný analytický nástroj by měl data osekávat. Co znamená metrika HITS. Co jsou opravdu důležité metriky pro e-shop. To jsou jen střípky z nadupané přednášky.

 

Karel Novotný o důležitosti brandu

V závěrečné přednášce bylo velmi zajímavé povídání o tom, jak budovat svou značku.


Workshopy

Tentokrát jsem na žádném workshopu nebyl. Video záznamy a slajdy jsou k dispozici i ze všech workshopů, takže jsem o nic nepřišel.

Závěr

Co říci závěrem? Byla to velmi příjemná konference, která mi přinesla spoustu nových námětů pro moji práci. Díky pořadatelům a už teď se těším na příští ročník.

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *