30 tipů na téma článku pro váš blog

Pokud pravidelně píšete firemní nebo osobní blog, možná vám občas dojdou nápady na nové články. Přitom existuje spousta způsobů, jak najít inspiraci na zajímavá témata.

Tady na mém blogu to vypadá, jako kdyby mi inspirace na články došla už dávno. Ve skutečnosti mám nápadů na články spoustu, jen se nemohu dostat k jejich sepsání. Rozhodl jsem se, že to od letošního roku zkusím vylepšit. Připravil jsem proto seznam tipů na témata, který mi vymýšlení nových článků usnadní. Věřím, že se seznam stane dobrou inspirací i vám.

 1. Recenze výrobku/služby/softwaru/školení
 2. Upozorněte na žhavou novinku ve vašem oboru a popište její důsledky
 3. Tipy na zajímavé knihy, které jste přečetli
 4. Navštívili jste zajímavou akci, napište o ní
 5. Rozveďte svůj komentář pod článkem na jiném webu nebo na sociálních sítích
 6. Reakce na jiný článek, nebo jeho doplnění
 7. Pravidelný report z vašeho osobního nebo pracovního života (týdenní, měsíční, roční)
 8. Souhrn novinek nebo zajímavých článků z vašeho oboru za poslední dobu (týdenní, měsíční)
 9. Seznamy nejlepších nástrojů/webů/článků/zajímavých osobností pro určitou oblast nebo téma – nezapomeňte je doplnit o vlastní komentáře a názory
 10. Překlad zajímavého zahraničního článku doplněný o vaše komentáře a zkušenosti s daným tématem
 11. Sepište a okomentujte největší mýty ve vašem oboru
 12. Nejčastější chyby ve vašem oboru a jak se jich vyvarovat
 13. Udělejte rozhovor s člověkem z vašeho oboru
 14. Názorný návod na postup který dobře zvládáte a začátečníkům může dělat potíže
 15. Jak vypadá váš typický pracovní/osobní den
 16. Případová studie – podělte se o výsledky vaší práce
 17. Odhad, jak bude váš obor vypadat v následujícím roce, jak se bude vyvíjet za pár let
 18. Jak si vybíráte spolupracovníky/obchodní partnery
 19. Jak správně postupovat při výběru produktu/služby
 20. Otevřený dopis
 21. Popište změnu zákona, která ovlivní váš obor
 22. Vytvořte checklist pro nějaký rutinní postup ve vašem oboru
 23. Představte členy svého týmu formou medailonku nebo rozhovoru
 24. Zeptejte se 10 lidí z vašeho oboru na 1-3 stejné otázky a z jejich odpovědí vytvořte článek
 25. Vytvořte dotazníkový průzkum na určité téma a prezentujte výsledky
 26. Popište svoji chybu a jak jste se z ní poučili
 27. Duely: srovnání dvou podobných produktů/služeb
 28. Aktualizujte/doplňte starší články
 29. Na co se lidé ptají na fórech a ve Facebook skupinách
 30. Podívejte se do Google analytics nebo Google Search Console na klíčová slova, přes která lidé našli váš web. Podívejte se také do statistik vyhledávání na webu, co lidi nejvíce hledají na vašem webu.

Je fajn, že každý tip se dá použít vícekrát. Pokud přesto vyčerpáte všechny nápady z tohoto seznamu, můžete ještě vyzkoušet automatický generátor témat článků [anglicky].

Tipy na nová témata článků od Jirky Rosteckého

O radu jsem poprosil i specialistu na tvorbu blogů a magazínů, Jirku Rosteckého, a požádal ho, aby mi odpověděl na pár otázek:

Jirko, tvůj web Mladý podnikatel i osobní blog je plný zajímavých článků. Prozradíš nám pár svých tipů na vymýšlení zajímavých témat článků?

To je otázka, kterou mi pokládá stále více lidí. Jsem rád, že ses na ni zeptal i ty, protože trápí spoustu blogerů. Odpověď ale není jednoduchá.

SEO specialista ti řekne, že bys měl mít analýzu klíčových slov. Obsahový stratég zase bude mluvit o obsahové strategii a snad každý markeťák musí zmínit něco jako persony. Všichni budou mít pravdu a všichni dohromady spoustu blogerů vyděsí, protože slova jako „analýza“, „strategie“ apod. zní jako něco složitého a něco, pro co potřebuješ hodně peněz nebo znalostí.

Já si myslím, že stačí mít nějakou vizi, nějaké poslání. Co chceš svým blogem dokázat? Co jím chceš změnit? Proč jej tvoříš? Co chceš předat svým čtenářům? Třeba já se na Mladém podnikateli snažím čtenářům předávat inspiraci a know-how o online podnikání a marketingu z českého prostředí. Řeším tím problém s nedostatkem kvalitních informací na českém internetu a to, že určitě i ty sám se vzděláváš zejména na anglicky psaných zdrojích a v Česku moc příležitostí nemáš.

Také chci mým čtenářům usnadnit podnikání a marketing. Protože na internetu naráží na spoustu neaktuálních nebo neúplných informací, zvu si zkušené odborníky a úspěšné podnikatele, aby jim předali svoje know-how získané lety praxe.

To je moje „proč“. Proč to dělám a proč zrovna takhle. A jakmile i ty budeš znát svoje „proč“, budeš vědět, co psát, pro koho a jak vůbec zjišťovat, zda to funguje.

Chápu tvůj přístup, když tvoříš magazín, který je hodně široce zaměřený. Co, když jsem ale konzultant na volné noze a chci psát blog hlavně proto, abych podpořil svou značku v oboru?

V takovém případě budeš přemýšlet v mnoha věcech jinak, ten základ se ale nemění. I ty bys měl vědět, proč by tě lidé měli číst. Třeba proto, že jim pomáháš pochopit, jak na sociální sítě, jak zlepšit svoje pozice ve vyhledávačích nebo jak si zpříjemnit domácnost.

Tvoje uvažování by se nemělo lišit v „poslání“ tvého blogu, ale v tom, co mají čtenáři udělat po přečtení tvých článků. Pro mě je důležité, aby se vrátili, aby články sdíleli apod. Pro tebe to může být to, že si zapamatují tvoje jméno a v budoucnu využijí tvých služeb.

Z toho, co říkáš, mi přijde, že témata hodně odhaduješ na základě svého pocitu. Opravdu nemáš žádnou obsahovou strategii, persony a tak?

Ale mám. Neříkám, že ne. Jen se jimi slepě neřídím. A mám je posledních pár měsíců, přičemž i předtím četly můj web desítky tisíc lidí měsíčně. Je dobré postupovat i na základě dat a mít sepsaná pravidla a plány, jak svůj web po obsahové stránce rozvíjet. Já jen říkám, že to nemusí být nezbytná podmínka pro to, abys rozjel vlastní blog. Hodně, ale opravdu hodně úspěšných blogů a magazínů, které znám, obsahovou strategii sepsanou nikdy nemělo.

Máš ještě nějaké další tipy, jak získat inspiraci pro nové články?

Těch tipů je hodně. Něco jsem sepsal už v tomto článku. Pokud opravdu netušíte, tak je nejspíš někde chyba, ale můžete zkusit třeba web quora.com. Lidé na něj vkládají dotazy, které si vy můžete vyfiltrovat podle jednotlivých témat. Je to studnice nápadů a občas z ní čerpám i já.

A pak samozřejmě ty tradiční – vyrazit mezi lidi a bavit se s nimi. Sepisovat si, co řekli vaši klienti, a poté se tomu věnovat na blogu. Nebo si projít internetové diskuze a inspirovat se tam. Zkrátka být na místech, kde jsou lidé, co se baví o tématu, kterému se věnujete. A tam čerpat.

Zdroje:

Sdílejte článek

30 tipů na téma článku pro váš blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek