Střípky z WordCamp Praha 2016

Letos jsem zase vyrazil na největší WordPress konferenci v ČR – WordCamp Praha. Doufal jsem, že se,  stejně jako na minulých dvou ročnících, dozvím něco nového a přínosného o WordPressu. A musím říct, že tohle očekávání se stoprocentně naplnilo. Trochu se zpožděním přináším report.

Program WordCampu byl rozdělený na dvě větve – pro vývojáře a pro uživatele. Mě zajímala část přednášek pro uživatele. Nebudu popisovat kompletní průběh konference. Z téměř každé přednášky jsem si odnesl nějaký tip na zajímavý plugin, nebo zajímavou myšlenku, kterou bych rád uvedl do své praxe. Tady jsou střípky z přednášek, které stojí za zmínku.

Vladimír Smitka – bezpečnost WordPressu

Prřednáška Vládi byla tradičně hutná. Ze všech informací jsem si odnesl tipy na pluginy. Jako základ Vláďa doporučuje Wordfence Security + BBQ: Block Bad Queries. Proti odkazovému spamu pak NoSpamNXCelá prezentace je na SlideShare.

Další myšlenky:

 • Vláďa doporučuje používat jiného uživatele na tvorbu obsahu (úroveň oprávnění max. šéfredaktor) a jiného na správu webu (administrator) a to i u oneman webů
 • padla zmínka i o pluginech na hromadnou správu webu InfiniteWP, ManageWP případně WPremote
 • no a pak klasika: aktualizujte, zálohujte, přejděte na HTTPS

Filip Podstavec – linkbuilding s WordPressem

Filip zdůrazňoval důležitost vnitřního prolinkování webu. Souhlasím, že je to často hodně podceňovaná část linkbuildingu. Pro usnadnění prolinkování v textu Filip doporučuje plugin Internal Link Building.  Pěkný nástroj pro vizualizaci vnitřního prolinkování je Gephi. Odkaz na prezentaci. Další tipy:

 • hlídejte zmínky o své firmě, důležitých klíčových slovech pomocí Mention nebo SentiOne (osobně používám TalkWalker)
 • než začnete s linkbuildingem, připravte na webu obsah, na který stojí za to odkázat
 • linkbuilding je nákup reklamního prostoru (neřešte zda jsou odkazy dofollow, nofollow, nebo jen zmínky bez prolinku)
 • jedinou opravdu účinnou metodou linkbuildingu v Česku je egobaiting
 • plugin Quoty pro usnadnění sdílení obsahu z vašeho webu

Jan Tichý – webová analytika

Z této zajímavé přednášky jsem si poznamenal:

 • vyzkoušet User ID na WordPressu
 • používání Google Tag Manageru je dnes již standard
 • nejlepší plugin pro implementaci Google Tag Manageru ve WordPressu je DuracellTomi’s Google Tag Manager for WordPress – umí snadno posílat všechna důležitá data z WordPressu jako custom dimensions (titulek stránky, autor…)

Celá přednáška je opět na SlideShare.

Případovka 1: Web Respekt.cz

Se zajímavou kombinací WordPressu a Nette přišla firma manGoweb. Nový web Respekt.cz pohání WordPress, ale frontend je vytvořený v Nette. Prezentace zde.

Případovka 2: Svět Androida

Pokud chcete příklad WordPress webu s extrémní návštěvností, SvětAndroida je v našich podmínkách přímo ukázkový. Přednáška byla ve stručnosti o tom, že to není žádná sranda a že to sežere hrozně výkonu na hostingu. Určitě si projdu všechny pluginy, které používají. Jsou vyjmenované v prezentaci.

Tomáš Ekl – uživatelské testování

Z této přednášky jsem si odnesl hlavně pár dobrých tipů, jak se správně ptát při uživatelském testování. Více se dozvíte v prezentaci.

Tomáš Kocifaj – hejt na premium šablony

Tomáš nenechal na premium šablonách nit suchou. S většinou zmíněných nedostatků premium šablon jsem se setkal. Na druhou stranu jeho “nezávislý test” premium šablon mi přišel lehce tendenční. Dá se souhlasit, že premium šablony jsou vhodné především pro lowcost projekty. Těch ale zrovna na WordPress nevzniká málo. Celá prezentace k dispozici na Slideshare.

Petr Bechyně – Jak naplánovat web a nezbláznit se z toho

Název prezentace je výstižný. Očekávání klientů mohou být různá a Petr mluvil o tom, jak správně nastavit spolupráci. Ze všech informací bych vyzdvihl použití lean canvasu pro správné pochopení a nastavení cíle webu. Prezentace na SlideShare.

Závěr

Poslední přednášku Jana Horáka jsem nestihl, takže už se těším na videa z přednášek.

Aktualizace: Videa už jsou online – část uživatelé a část developeři.

Všem organizátorům patří velké dík za velmi vydařenou akci. Je vidět, že česká WordPress komunita dobře funguje a roste.

Další reporty z WordCampu:

Sdílejte článek

5 thoughts on “Střípky z WordCamp Praha 2016”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *