Co jsem si odnesl z WordCampu 2017

Jaký byl letošní WordCamp v Praze? Na úvod pár čísel. Byl to už čtvrtý ročník. Tentokrát WordCamp přitáhl pozornost více než 360 členů WordPress komunity. Hlavní program byl tradičně rozdělený do dvou linií – vývojáři a uživatelé a celkem se za mikrofonem vystřídalo 14 speakerů.

Já jsem zůstal celou dobu na programu pro uživatele. Možná nejsem jako PPC specialista úplně typická cílovka pro tuhle akci, ale i tak jsem si odnesl spoustu zajímavých postřehů pro svou praxi a pár zajímavých setkání.

První přednáškou začal Tomáš Kocifaj z Brilo teamu zlehka. Dozvěděli jsme se, jak se Tomáš od prodavače jízdenek dostal k webům a k WordPressu a jak postupně vybudoval firmu. Jeho příběh je poučný v tom, že WordPress umožňuje začít v onlinu i s minimem znalostí a zkušeností. Výhodou WordPressu je taky velká komunita a obrovský trh.

WordPress pohání přibližně 26 % všech webů na světě.

Následovala přednáška, ve které Vláďa Smitka z Lynt services popsal nejčastější problémy WordPress webů. Vedle evergreenů jako je špatné zabezpečení, neaktualizované weby nebo pomalé načítání tam byl pro mě zajímavý tip na ukládání poptávek z kontaktního formuláře do databáze. Pro nejpoužívanější poptávkový plugin Contact Form 7 to jednoduše řeší plugin Flamingo.

Vláďova přednáška byla nabitá informacemi, které se neztratí žádnému WordPress webmástrovi.

Borek Bernard představil aktuální vývoj jeho verzovacího nástroje VersionPress. I když se demo ukázka nástroje nepodařila celá kvůli nečekanému technickému problému, docela mě přednáška nalákala. Verzovací systém pro WordPress v podobě, v jaké se připravuje aktuální verze VersionPressu, potěší i nás neprogramátory.

Přednáška Radima Hasalíka měla hlavní poselství: nekopírujte weby a byznys od konkurence, najděte si unikátní konkurenční výhody. Radim poukazoval na to, že většina českých webů je jak přes kopírák. Vzhledově i obsahově. Zdůrazňoval důležitost budování brandu a schopnosti odlišit se.

Filip Novák, známý díky své show Zeptej se Filipa, předvedl sympatický řečnický výkon, ale tematicky a obsahově to bylo slabší. Filipova přednáška by se perfektně hodila jako odlehčení na konferenci zaměřené na sociální sítě. Na WordCampu s ní, jak sám vtipně glosuje, trochu narazil.

V jediné letošní případové studii představil Jiří Hrma svůj projekt SmartMania. Případovka byla o technickém pozadí webu, jak řeší vysokou návštěvnost webu, jaké využívají pluginy a proč ještě nepřešli na HTTPS (prý již brzy).

Druhý Filip, tentokrát Podstavec (vyvíjí Marketing miner), měl pro mě nejzajímavější přednášku. Filip je skvělý řečník a jeho přednáška byla nejenom plná zajímavých informací, ale taky hodně zábavná. Filip popisoval vybrané důležité změny ve vyhledávači Google a přidal konkrétní tipy, jak se jim přizpůsobit. Zajímavé jsou údaje z jeho průzkumu českých výsledků vyhledávání. Například lokální widget se zobrazuje u 4,35 % českých výsledků a nultá pozice (=featured snippet) zatím u 2,09 % výsledků.

Program pro uživatele uzavřel Zdeněk Zenger se svou přednáškou pojatou jako úvod do UX. Přednáška byla nabitá praktickými informacemi a plná odkazů na užitečné nástroje a další zdroje informací o UX.

Byl jsem i na předchozích WordCampech, takže mám možnost srovnání. Myslím, že si WordCamp drží hodně vysokou úroveň. Pro mě je to postupem času víc o setkáních, než o vzdělávání se. A letošní WordCamp jsem si moc užil. Potkal jsem spoustu zajímavých lidí. Můj todo list na zapracování nových informací je taky obstojně dlouhý. Co víc dodat? Velký dík všem organizátorům za skvělou akci.

Další reporty z WordCamp Praha 2017:

Seznam prezentací z WordCampu (bude průběžně aktualizovaný)

Uživatelé:

Vývojáři:

Dobrá zpráva na závěr: později budou dostupné i videozáznamy přednášek.

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *