Tady je seznam mých oblíbených nástrojů, které používám při své práci. Nástroje mi pomáhají s analýzou klíčových slov nebo se správou a tvorbou PPC kampaní. Najdete zde však i nástroje použitelné pro ostatní obory online marketingu.

Jak seznam postupně bobtná, bylo potřeba začít nástroje třídit do kategorií.

Analytické nástroje

Google Analytics

Google Analytics je nejrozšířenější nástroj pro měření a analýzu návštěvnosti webu. V Analytics vyhodnocuji úspěšnost PPC kampaní.  Analytics ale používám i jinak:
  • jako jeden ze zdrojů pro analýzu klíčových slov
  • jako kontrolní systém na kampaně a nečekané události

Proto, abyste z Analytics dostali užitečné informace, nestačí jen vložit měřící kód na web. Je potřeba ještě Analytics dobře nastavit.

Rozšíření pro Google Tabulky

  • snadný způsob na tvorbu pokročilých automatizovaných reportů pro klienty i pro vlastní potřebu

Google Tag Manager

Google Tag Manager slouží pro správu všech měřících, remarketingových, konverzních a jiných kódů na webu. Na každou stránku webu vložíte pouze kód Tag Manageru. Google Analytics a další měřící kódy už vkládáte přes rozhraní Tag Manageru. Hlavní výhody Tag Mangeru jsou:
  • jednodušší a rychlejší správa měřících kódů a skriptů (nemusíte při každé změně zasahovat do zdrojového kódu webu nebo čekat na svého ajťáka)
  • možnost přenášet nastavení mezi jinými účty weby
  • rychlejší načítání stránek
  • monitoring chyb na webu nebo v kampaních

Google Search Console (dříve Webmaster Tools)

Search Console je všestranný nástroj pro kontrolu toho, jak si váš web vede ve vyhledávání na Google. Zjistíte kolik stránek vám Google indexuje, na jaká klíčová slova se web zobrazuje ve výsledcích vyhledávání, odkud vedou odkazy na váš web a spoustu dalších užitečných informací.
Propojením Search Console s Google Analytics můžete dostat údaje o počtu kliků a zobrazení do Analytics. Budete tak mít všechny údaje na jednom místě.

Smartlook

Nástroj, který zaznamenává pohyb uživatelů na webu.

Inspectlet

Nástroj na heatmapy a nahrávky pohybu na webu.

Analýza klíčových slov

Collabim

Nástroj Collabim je velký pomocník pro práci s klíčovými slovy. Dá se také využít pro evidenci získaných zpětných odkazů a hledání tematicky příbuzných webů. Ke klíčovým slovům vám zjistí hledanost na Google, Seznam a pozice webu. Funguje dobře i pro zahraniční vyhledávače (zkoušel jsem Slovensko, USA, UK). Umí pěkné reporty.

Keyword.io

Bezvadný nástroj pro hledání longtailových frází.

Keywordtool.io

Další nástroj pro analýzu klíčových slov. Umí vytáhnout údaje z našeptávače Google, což jsou další zajímavá klíčová slova, která se obvykle v plánovači klíčových slov nevyskytují. Alternativou je Serpstat.

Google plánovač klíčových slov (Google Adwords Keyword planner)

Základ pro analýzu klíčových slov pro SEO a tvorbu PPC kampaní. Z tohoto nástroje získáte údaje o měsíční hledanosti klíčových slov na Google. Nástroj vám také najde příbuzná klíčová slova.

Sklik návrh klíčových slov

Perfektní nástroj pro hledání nových klíčových slov. Získáte z něj měsíční hledanost klíčových slov na Seznamu za posledních 12 měsíců. Na rozdíl od Google nabízí i longtailové fráze s měsíční hledaností v řádu jednotek.
Tento nástroj je použitelný pouze pro český trh. Pro české weby využívám oba nástroje. V každém bývají trochu jiná klíčová slova. Seznamy klíčových slov z obou nástrojů sloučím a v Collabimu si nechám zjistit hledanosti všech klíčových slov na Seznamu i Googlu.

Google Trends

Jak už  název napovídá, nástroj ukazuje dlouhodobé trendy v hledanosti zadaných klíčových slov, nebo obecně trendy pro jednotlivé obory a kategorie. Můžete například zjistit, jak se na internetu v posledních letech vyvíjel zájem o obor, ve kterém podnikáte.

Další nástroje pro získání klíčových slov

Semor NKS (našeptávače), Trendy vyhledávačů, Seznam reporter (trendy), Svět hledání Seznam

Analyzátor webu od Google

Scrapery

Marketing Miner

Marketing Miner vám pomůže rychle a jednoduše získat velké množství dat. Prochází výsledky vyhledávání, srovnávače zboží i celé weby. Ušetří vám spoustu času při analýze klíčových slov, hledání odkazových příležitostí nebo analýze konkurence.

Xenu

Xenu používám hlavně pro hledání nefunkčních odkazů. Můžete zkontrolovat svůj web, nebo ho využít při broken linkbuildingu. Vytáhne vám kompletní přehled všech stránek webu. Dále se dá použít pro kontrolu on-page SEO faktorů, nebo pro nastavení a kontrolu přesměrování.

Screaming Frog

Další nástroj, který prochází celý web a shromažďuje informace o všech stránkách na webu. Používám ho pro kontrolu on-page SEO faktorů webu (titulky, h1 nadpisy, meta description) a hledání duplicit.

Link Kliper

Rozšíření pro Chrome, které stáhne všechny odkazy ze stránky

Nástroje pro linkbuildng

Domain Data

Český nástroj zdarma pro vyhledávání a analýzu zpětných odkazů.

Open Link Profiler

Nástroj pro vyhledávání a analýzu zpětných odkazů.

Talkwalker Alerts

Nástroj který hlídá nové zmínky na internetu k zadaným klíčovým slovům. Seznam nových zmínek vám přijde automaticky do e-mailu. Doporučuji sledovat název vaší firmy a webu, hlavní konkurenty, hlavní klíčová slova ve vašem oboru a klíčová slova, která chcete posílit pomocí linkbuildingu.
Budete mít přehled o tom, co se o vás píše. Získáte informace o konkurenci a v neposlední řadě mohou výstupy z tohoto nástroje sloužit k hledání odkazových příležitostí při linkbuildingu.

Similar Web

Tento onlne nástroj slouží pro odhad návštěvnosti libovolného webu. Funguje pouze pro větší weby. Vcelku obstojně je použitelný pro české prostředí. Čím větší web, tím podrobnější informace bývají k dispozici.
Někdy jsou čísla z toho nástroje vcelku přesná, ale raději počítejte s odchylkou +/- 50 %.

Dead link chceker

Online nástroj pro hledání nefunkčních odkazů. Používám ho pro broken linkbuilding. Dá se využít i k hledání expirovaných domén.

Měření rychlosti načítání stránek