Alternativní fultextové vyhledávače

V oblasti vyhledávání na internetu jsme my Češi raritou. Zatím co většina světa se spokojí pouze s Googlem, v České republice jsme si ke Googlu přibrali ještě Seznam. Seznam a Google spolu zabírají většinu českého trhu vyhledávání. Z pohledu majitele webu proto nemá smysl zabývat se jinými vyhledávači (alespoň prozatím). Jak je to z pohledu uživatele? Můžou nám alternativní vyhledávače nabídnout něco navíc?

Vyzkoušel jsem několik “menšinových” vyhledávačů. V každém jsem zkusil vyhledat tři fráze, jednu českou, jednu anglickou a jednu, která má význam v češtině i angličtině. Jak se mi hledalo? Lišily se výsledky hledání s výsledky v českém Googlu a Seznamu? Jaké funkce jednotlivé vyhledávače nabízí? Pojďme se na to podívat.

Hledané fráze jsou: tipy na výlet, used cars (ojetá auta), pop art. Vždy se budu dívat jen na první stránku výsledků, respektive na prvních deset výsledků ve fulltextu.

Bing

Jako první jsem otestoval Bing v české verzi. První fráze tipy na výlet přinesla samé relevantní výsledky a oproti Seznamu a Googlu byly ve výsledcích i jiné weby. Na dotaz used cars jsem opět dostal pouze relevantní výsledky a nalezené weby se lišily oproti výsledkům z  Googlu.

Pop art na Bingu dopadl takto: česká firma Popart prodávající autodíly, anglická Wikipedie a pak samé anglické weby zabývající se Pop Artem. Oproti Seznam a Google jsem nedostal žádné české relevantní výsledky, ale zas tam bylo o jedny autodíly méně.

Bing dobře zvládl ryze český i anglický dotaz. U fráze pop art nabídl víc anglických výsledků než Seznam a Google. Bing mi servíroval na první stránce výsledků  i jiné relevantní weby, než Seznam a Google. Žádné pokročilé funkce vyhledávání Bing nemá.

Yahoo

Pojďme na hledání v čistě anglickém vyhledávači Yahoo.  Tipy na výlet přinesly relevantní výsledky. Byly hodně podobné se Seznam a Google. Pro frázi used cars jsem dostal samé relevantní výsledky. A není překvapením, že na Yahoo byly výsledky kvalitnější než na českém Googlu a Seznamu. S výrazem pop art jsem získal samé relevantní a pouze anglické výsledky.

Yahoo fungoval dobře pro české i anglické fráze. Logicky upřednostňoval anglické výsledky. Žádné pokročilé vyhledávání Yahoo nenabízí, výsledky se pouze dají filtrovat podle času vzniku.

Ask

Další v pořadí je vyhledávač Ask. Na dotaz tipy na výlet mi našel relevantní výsledky a podobné jako Seznam a Google.  U druhého dotazu used cars se projevila odlišnost vyhledávače Ask. Ve výsledcích se objevily nejčastější otázky a odpovědi týkající se ojetých aut (samozřejmě v angličtině). Zbytek výsledků tvořily relevantní stránky podobné jako u Seznam a Google. Fráze pop art zobrazila definici Pop Artu ze tří různých zdrojů a opět následovaly relevantní anglické weby.

Ask se více, než jiné srovnávané vyhledávače, snaží o takzvané sémantické vyhledávání. Na zadané dotazy buď přináší rovnou odpovědi nebo zobrazí časté otázky a odpovědi související se zadaným dotazem. Částečně to funguje i v češtině, ale v angličtině jsou výsledky lepší.

Pop Art na Ask.com

 Search

Vyhledávač Search.com je předposlední v mém srovnání. Co se týká dotazu tipy na výlet, Search obstál, našel podobné věci jako Seznam a Google. Po zadání used cars jsem také dostal uspokojivé výsledky a byly v nich i jiné weby než na Seznam a Google. S výrazem pop art jsem opět získal samé relevantní a pouze anglické výsledky.

Search také zvládl české i anglické výrazy obstojně, opět upřednostňuje anglické výsledky. Search nemá našeptávač, ale nabízí možnosti pokročilého vyhledávání.

DuckDuckGo

Nakonec jsem si nechal jednu kachní lahůdku – vyhledávač DuckDuckGo. Tento vyhledávač má český překlad a honosí se tím, že je “vyhledáváč, který vás nesleduje”. S frází tipy na výlet nebyl problém, dostal jsem pár jiných webů než v Seznam a Google. Výsledky pro used cars byly také relevantní a trochu jiné než v Seznam a Google. Pop art přinesl také relevantní výsledky, ale pouze v angličtině.

S vybranými frázemi si DuckDuckGo poradil, upřednostňuje anglické výsledky a má našeptávač.

Úvodní stránka vyhledávače DuckDuckGo
Úvodní stránka vyhledávače DuckDuckGo

Seznam i Google jsou nahraditelné

Ze tří zkoušených frází v každém vyhledávači se nedají dělat velké závěry. Ale všechny vyzkoušené vyhledávače v  rychlém minitestu obstály. K hledaným výrazům jsem dostal relevantní výsledky. V tomto ohledu jsou všechny vyhledávače v našich podmínkách víceméně použitelné. Problém nastává u vyhledávání českých výrazů, které mají svůj význam i v angličtině či jiném jazyce (např. auto, ale třeba i lopata…). V takových případech se k relevantním českým výsledkům dostáváme hůř.

Osobně používám nejčastěji pro vyhledávání dvojici Seznam a Google. Občas sáhnu i po Bingu, Yahoo a DuckDuckGo, ale spíš jen pro srovnání. Jak hledáte na internetu vy? Myslíte, že se u nás může prosadit další fulltextový vyhledávač? Pište do komentářů.

Sdílejte článek

Alternativní fultextové vyhledávače

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek