Automatické reklamy: novinka v AdSense

Ne, v nadpisu článku není chyba, budeme  se bavit o PPC reklamě z pohledu inzerentů. Ale představíme si novinku z Adsense.

Adsense je systém pro publishery, který umožňuje nabídnout reklamní prostor na webu pro reklamy Googlu. Google nedávno připravil novinku pro publishery v AdSense – automatickou reklamu.

Co je to automatická reklama

Doteď fungovalo AdSense tak, že umístění reklam na webu si řídil každý webmaster sám. Jednoduše do místa, kam chcete umístit reklamu, vložíte kód reklamní jednotky, který jste si vygenerovali v AdSense.

Automatická reklama přináší velké zjednodušení pro publishery. Místo vkládání několika kódů různě po webu, stačí vložit jeden kód automatické reklamy na všechny stránky webu. Rozmístění reklam po webu si Google zajistí sám. Kód se dá vložit jednoduše i přes správce značek Google Tag Manager.

V AdSense si publisher nastaví, jaké typy reklam chce v rámci automatických reklam na webu zobrazovat. Na výběr jsou tyto typy: textové a obsahové reklamy, reklamy in-feed, reklamy in-article, odpovídající obsah, ukotvené reklamy a vinětové reklamy

Nastavení automatických reklam
Nastavení automatických reklam

Google automatickou reklamu představuje takto: Vy jednou přidáte jeden fragment kódu na všechny stránky. Google se postará o zbytek.

Výhody automatických reklam pro publishery:

  • velké zjednodušení práce při vkládání reklam na web
  • automatické reklamy dokáží nastavit i majitelé stránek, kteří se nevyznají v HTML kódu (jednoduše přes Tag Manager)
  • automatické reklamy mohou přinést vyšší výdělek pro publishery

Nevýhody automatické reklamy pro publishery:

  • jako hlavní nevýhodu vnímám to, že nemáte pod kontrolou, jak se reklamy na vašem webu zobrazují
  • Musíte se spolehnout, že Google bude reklamy zobrazovat rozumně a nerozstřelí vám vzhled stránky

Jak se novinka může projevit u inzerentů

O vlivu této novinky na výkon reklam inzerentů se můžeme jen dohadovat. Myslím si, že by to mohlo přispět k rozšíření reklamního prostoru. Jednoduchost nastavení by mohla nalákat nové publishery a zároveň by automatické reklamy mohly efektivněji využít reklamní prostor u stávajících publisherů.

Automatické reklamy by mohly mít také vliv na výkon inzerce v obsahové síti. Google automaticky zobrazuje reklamy, které mají lepší účinnost. Pokud máte reklamy v obsahové síti dobře nastavené, mohli byste mít lepší výsledky. Naopak pokud máte nevhodné nebo příliš obecné zacílení, může se váš kredit ztratit ještě rychleji, než dříve.

V kombinaci s responzivní reklamou Google získává díky automatickým reklamám plnou kontrolu nad podobou reklam. Vy, jako inzerent, nastavíte pouze obsah reklamy (text a obázky) a nastavíte cílení (někdy je cílení také automatické).

Na webu s automatickou reklamou Google rozhodne o typu reklamní jednotky, umístění reklamy a u responzivní reklamy i o její finální podobě.

Test: Automatické reklamy v praxi

Aby to nebylo jen teoretizování, mám pár konkrétních čísel k automatické reklamě. U inzerentů nejde rozlišit, kdy se reklama zobrazila na základě automatických reklam. Proto nemůžeme posoudit jejich výkon.

Mám však první výsledky a čísla k automatické reklamě, kterou jsem nasadil na svých testovacích webech. Budou to tedy čísla z pozice publishera.

Jak automatická reklama vypadá v praxi

Automatické reklamy jsem nasadil před 25 dny. Nejčastěji jsem si na svých webech všiml těchto formátů: banner v hlavičce, banner nebo textová reklama v postranním panelu, reklamy in-feed pod patičkou. Na telefonech se často zobrazuje ukotvená reklama.

Výsledky automatických reklam

Automatické reklamy jsou nasazené na 4 webech s relativně nízkou návštěvností, takže vzorek dat za 25 dní není příliš velký (tisíce zobrazení na jeden web).

U dvou webů dosáhly reklamy RPM (výdělek za tisíc zobrazení) slušných hodnot okolo 60 Kč. U dalších dvou webů mi reklamy zatím moc nefungují a RPM je do 10 Kč.

Pro srovnání u dvou webů, u kterých mám reklamy vložené ručně, je RPM u jednoho 60 Kč a u druhého 6 Kč. Je ale pravda, že se optimalizaci reklamních pozic na těchto webech moc nevěnuji.

Zatím se tedy moje výsledky automatických reklam pohybují přibližně na stejných hodnotách jako u webů s ručně vloženými reklamami.

Závěr

Díky novým automatickým reklamám v AdSense, responzivním reklamám a různým metodám automatizovaného cílení má Google čím dál větší kontrolu nad celým výdejem reklamy ve svých reklamních systémech.

Obor PPC reklamy se zase o kus přiblížil k automatizaci. To je rozhodně fajn. Ale je potřeba myslet na to, že automatizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Není dobré se na automatizaci slepě spoléhat, ale pečlivě kontrolovat co chcete automatizovat a co ne.

Sdílejte článek

Automatické reklamy: novinka v AdSense

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek