Můj rok 2017

Mám za sebou první celý rok na volné noze jako PPC specialista. Je čas se na chvíli zastavit a ohlédnout se za rokem 2017. Sám pro sebe i pro ostatní sepíšu v pár odstavcích jak se mi dařilo a jestli se mi povedlo splnit plány z loňského reportu.

Klientská PPC práce a podnikání

Práce na PPC reklamě je hlavní náplní mého podnikání na volné noze. V této oblasti jsem za rok 2017 velmi spokojený. Spolupracoval jsem se skvělými klienty a u mnoha zakázek se podařilo udělat velmi dobré výsledky. Bylo samozřejmě také pár zakázek, které  nevyšly podle představ, ale úspěšné akce výrazně převažovaly.

V práci jsem se zaměřoval hlavně na výkonové kampaně pro eshopy a firmy nabízející služby. Dělal jsem však také kampaně na podporu brandu včetně videoreklam. Pro některé klienty jsem řešil také srovnávače eshopů. Práce na PPC byla díky tomu různorodá a zajímavá. Jsem rád, že s většinou svých klientů spolupracuji dlouhodobě a že mě mnozí z nich dále doporučili. Toho si opravdu cením.

V 90 % času jsem pracoval z domu a tento stav mi vyhovuje a zatím funguje dobře. Na podzim jsem si zřídil členství v coworkingu Hubbr v Havlíčkově Brodě a snažil jsem se jednou týdně pracovat odsud. Letos bych se tam rád dostal častěji, změna pracovního prostředí je fajn.

Co se týká samotných podnikatelských zkušeností a dovedností, musím si přiznat, že v této oblasti mám zatím rezervy. Snažil jsem se vyhnout nejčastějším chybám, které se všude uvádí, ale na některé věci si asi člověk musí přijít sám.

Nejvíce mě tížila oblast plánování práce a správného odhadu. Měl jsem v průběhu roku dvě kritické chvíle, kdy se úkoly nahrnuly a slíbené termíny se mi nepodařilo dodržet. Snažím se poučit z těchto přešlapů a zlepšovat se v plánování pracovní kapacity a úkolů. V mých začátcích mi také pomohly rady zkušenějších kolegů na volné noze. Jsem za tu podporu moc rád.

Při přechodu na volnou nohu jsem měl největší obavy z toho, abych měl dostatek zakázek. Nové poptávky však zatím chodí, takže o práci nouze není. Mezi nejlepší zdroje poptávek patří zápis v katalogu Na volné noze, doporučení od současných klientů a potom také tento blog.

Vzdělání

Letos jsem se zúčastnil několika školení a konferencí, vzdělával jsem se čtením článků a online kurzy. Průběžně jsem si udržoval přehled v oboru také díky certifikačním testům od Googlu. Ze všech těchto informací chci zmínit dvě akce, které mě nejvíc obohatily. První z nich je workshop Karla Rujzla na práci s AdWords Editorem. Toto školení posunulo mou efektivitu práce na kampaních mílovými kroky dopředu.

Druhá zásadní akce bylo setkání s Robertem Vlachem v Hubbru. Proběhlo přesně v den mého prvního výročí odchodu na volnou nohu. Do toho dne jsem měl pocit, že už mám své podnikání celkem pevně ve svých rukou. Robert mě svým povídáním během dvou hodin vyvedl z omylu a ze setkání jsem si odnesl velkou motivaci na sobě víc makat a zlepšovat se.

Vlastní projekty

Většinu času, vyčleněnému k budování vlastních projektů, jsem věnoval svému hlavnímu rybářskému webu NaFeeder.cz. Vedle toho jsem založil další dva rybářské weby, jeden ještě o něco specifičtější, než hlavní web – MethodFeeder.cz. Druhý nový web Zarybaříme.cz má zaměření naopak obecnější. Díky tomu můžu pokrýt více rybářských témat a netříštit tak zaměření hlavního webu.

Tolik teorie. V praxi jsem však na dva nové weby neměl dost času, takže práce vázne. U hlavního webu nafeeder.cz jsem také úplně nedodržel původní plán publikovat dva články týdně, ale nakonec jsem skončil alespoň na 70 příspěvcích za celý rok.

Návštěvnost i zisky z webu se meziročně zvýšily, což mě těší, Ale pořád je to spíše okrajová záležitost mého podnikání. Snažil jsem se diverzifikovat návštěvnost i příjmy. Příjmy se celkem rovnoměrně rozprostřely mezi PPC a  affiliate. Začal jsem lehce pracovat s mailingem.

Mám ještě v šuplíku několik projektů, na které během roku nebyl absolutně čas, takže je zatím odkládám a chci většinu času věnovat rozvoji běžících webů.

Volný čas

Od přechodu na volnou nohu jsem si sliboval hlavně méně dojíždění a více volného času po práci. Celý rok jsem se snažil držet osmihodinové pracovní doby (občas jsem trochu přetáhl). Zvykl jsem si vstávat brzy, takže jsem v práci mohl končit obvykle kolem čtvrté hodiny.

Díky tomu jsem měl v roce 2017 konečně dost času na rodinu. Také jsem se mohl více věnovat svému koníčku rybaření. Samostatný report k rybaření najdete tady 🙂 I na práci kolem domu a zahrady zbylo víc času, ale zdaleka ne tolik, kolik by bylo třeba.

Mezi moje hlavní sportovní aktivity v tomto roce patřilo štípaní dříví a kosení zahrady křovinořezem. Je to skvělý relax, který jsem si užíval. Jen mě mrzí, že to byly spíš nárazové akce, kdy jsem se třeba týden i dva moc nehýbal a pak jsem si dva dny pořádně máknul.

Jak se mi dařilo plnit plány

Tady je vyhodnocení mých plánů, které jsem si dal v předešlém reportu na rok 2017.

Pracovní cíle:

 • pracovat na zakázkách, které mě baví – splněno – mám velké štěstí na své klienty
 • stabilizovat cashflow a vytvořit si dostatečné rezervy – nesplněno – s průměrnými výdělky za rok 2017 jsem spokojený, ale příjmy celkem kolísaly a nebyl jsem schopný si vytvořit velké rezervy. Ve finančním sebeřízení a plánování mám zatím velké rezervy a chci se v tom zlepšit
 • dál se vzdělávat a rozvíjet se v oblasti PPC reklamy – splněno – i když jsem nenavštívil všechny akce, které jsem chtěl, hodně jsem se učil z různých typů zdrojů a velkou školou mi byla práce pro moje klienty
 • stát se Google Partnerem – splněno – z toho mám velkou radost
 • pravidelně publikovat na tomto blogu odborné články – nesplněno – nějaké články na blogu přibyly, ale nestihl jsem všechna plánovaná témata a o pravidelnosti nemůže být řeč, další prostor, kde se chci zlepšovat
 • rozvíjet své současné webové projekty a vytvořit několik nových webů – splněno – i když toho nevyšlo tolik, co bylo plánováno a celkově na vlastní projekty bylo výrazně méně času, tak se přinejmenším hlavní web posunul kupředu

Ve svém osobním životě mám tyto cíle:

 • mít dostatek času na rodinu – splněno, rodina je pro mě to nejdůležitější
 • více se věnovat svému největšímu koníčku – rybaření – splněno
 • přečíst všechny knížky, které se mi za poslední rok nahromadily – nesplněno – naštěstí nepřibylo moc nových, ale četl jsem hlavně odborné články a na knížky jsem si čas nenašel
 • zvládnout více práce na zahradě a na domě – splněno

Jaké jsou mé plány na rok 2018

 • rozšiřovat si znalosti v PPC reklamě
 • dál spolupracovat se svými současnými klienty a stále rozvíjet jejich kampaně
 • získat alespoň jednu novou větší zakázku na dlouhodobou spolupráci
 • pravidelně publikovat články na tomto blogu
 • zlepšit plánování práce
 • zlepšit finanční sebeřízení a vytvořit si finanční rezervy
 • věnovat se rozvoji vlastních projektů, především webu nafeeder.cz
 • ve volném čase priority zůstávají: rodina, práce na domě, rybaření a začít alespoň trochu číst knížky

Další reporty freelancerů a online podnikatelů

Sdílejte článek

Můj rok 2017
Přesunout se na začátek