Zhodnocení roku 2019 na volné noze

report 2019

Je čas na malou rekapitulaci předešlého roku. Rok 2019 byl už můj třetí rok ppcčkaře na volné noze.

Práce pro klienty

Práce pro klienty mi v tomto roce dělala velkou radost. U většiny klientů se podařilo dosáhnout pěkného růstu. Přibylo mi několik nových a zajímavých spoluprací. Nasbíral jsem nové cenné zkušenosti a zpětnou vazbu, která mi pomáhá růst.

Rok 2019 přinesl celou řadu novinek v Skliku i Google Ads, které bylo potřeba zahrnout do kampaní.  Také jsem rád, že se mi během roku konečně podařilo dotáhnout reporty pro klienty v Google Data Studiu. Bude na nich ještě práce, ale použitelný základ mám.

Samozřejmě nebylo vše jen růžové. S několika klienty jsem se v tomto roce rozešel. Podařilo se mi vyseknout první větší chybu. Z věcí, které mě nejvíce brzdily v práci bych vyzdvihl jednu – nekvalitní nebo úplně chybějící data o konverzích. Data jsou základ a bez nich se nedá posunout dál.

Vzdělání

Mezi hlavní zdroje mého vzdělávání patří články, videa a a podcasty. Byl jsem na několika oborových akcích a konferencích. Super byl Mergadofest, nebo již tradičně Shopcamp.

Za povinné minimum ve svojí práci považuji status Google Partner, individuální certifikace Google Ads a Google Analytics a ověření pro Sklik  a Zboží.cz. 

Jsem rád, že se mi podařilo najít další dva online markeťáky v mém regionu. Můžeme sdílet svoje zkušenosti a byli jsme společně na několika školeních. 

Moje weby

Moje vlastní weby jsou pro mě stále vedlejší projekt. Neměl jsem na ně v tomto roce moc času. Ve čtvrtém roce, kdy se weby zabývám, rostla celková návštěvnost webů o 46 % a příjmy z reklamy o 23 %.

Hlavním webem stále zůstává rybářský web nafeeder.cz. Větší část výdělku z tohoto  webu vkládám zpátky do webu. Nejvíc investuji do tvorby obsahu. Podařilo se mi najít pár redaktorů, kteří pravidelně přispívají. Experimentuji také s merchem v podobě náramků, samolepek a hrnků.

V tomto roce mi přibylo pár nových webů, ale jejich rozvoj zatím stojí. Věnoval jsem se také testováním různých způsobů monetizace webů. V roce 2019 byly celkové příjmy ze všech webů v tomto poměru: 28 % PPC, 40 % affiliate, 32 % přímý prodej reklamy. Zatím mám nízkou návštěvnost, takže na větší experimenty není prostor.

Osobní život

Většinu volného času si užívám se svou rodinou. To je pro mě největší radost. Nezanedbával jsem ani svůj hlavní koníček a to je rybaření. Těch pár hodin týdně, které strávím sám se sebou u vody, mě neuvěřitelně nabíjí.

Abych úplně nezakrněl ze sedavého zaměstnání, tak jsem se pravidelně protahoval přípravou dříví na zimu a prací na zahradě. 

Další střípky z roku

  • do svojí domácí kanceláře jsem si pořídil polohovatelný stůl pro práci ve stoje – střídat sezení a stání je super
  • koncem roku 2019 jsem přestal pít alkohol – nedávám si žádný deadline, chci si to na nějaký čas vyzkoušet úplně bez alkoholu
  • nepřečetl jsem za tento rok žádnou celou knihu, což mě štve
  • začal jsem ve volných chvílích víc poslouchat rozhovory se zajímavými lidmi nejen z oboru marketingu a je to pro mě velký zdroj inspirace

Závěr a plány

V dřívějších letech jsem si dával různé cíle na další rok. V loňském roce jsem měl již jen několik velmi obecných bodů, které se mi z mého pohledu podařilo splnit. Pro rok 2020 si žádné veřejné cíle nedávám.

Rád bych si udržel směr, kterým se teď ubírám. Nejdůležitější je pro mě má rodina a práce, která mě baví. Přeji vám, ať můžete dělat věci, které vás baví a můžete směřovat tam, kam se chcete dostat.

Reporty z minulých let:

Sdílejte článek

Zhodnocení roku 2019 na volné noze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek