Jeden trackovací skript pro všechny Google služby – gtag.js (BETA)

Global Site Tag (gtag.js) zjednoduší implementaci

Google vyvíjí nový trackovací skript, který by mohl na webech nahradit všechny měřící, konverzní či remarketingové skripty Google služeb. Nový skript je označovaný jako Global Site Tag  (gtag.js) a měl by být alternativou k současnému měřícímu skriptu Universal Analytics analytics.js.

https://twitter.com/SimoAhava/status/901071300558508032

Pro weby s Google Tag Managerem žádná změna

Nový skript by měl být náhradou pouze za klasickou implementaci Google Analytics přes skript analytics.js. Pokud máte Analytics kód na webu nasazený přes Google Tag Manager (GTM), změna se vás týkat nebude.

Návod na implementaci gtag.js

I když je gtag.js teprve v BETA verzi,  už máme k dispozici návod na implementaci Google Analytics.

Základní měřící snippet se vkládá na každou stránku webu hned za značku <head>. V kódu stačí nahradit řetězec GA_TRACKING_ID vašim Analytics ID.

<!-- Global Site Tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=GA_TRACKING_ID"></script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments)};
  gtag('js', new Date());

  gtag('config', 'GA_TRACKING_ID');
</script>

Tento kód automaticky odesílá do Analytics informace o zhlédnutí stránky (pageviews). Události můžete měřit doplněním krátkého kódu ve tvaru:

gtag('event', 'event_name', {
  // Event parameters
  'parameter_1': 'value_1',
  'parameter_2': 'value_2',
  // ...
});

V události se dají využít vlastní parametry nebo některé z doporučených parametrů.

Z pokročilejšího měření, které gtag.js umožňuje, stojí za zmínku návod na nastavení vlastních dimenzí a metrik a vylepšeného elektronického obchodu.

Správnou implementaci skriptu gtag.js si můžete ověřit pomocí známého rozšíření do prohlížeče Chrome Tag Assistant, které tento skript také podporuje.

gtag.js v rozšíření Tag Assistant
gtag.js v rozšíření Tag Assistant

WordPress Plugin

Pokud váš web běží na WordPressu, můžete vyřešit implementaci gtag.js jednoduše pomocí pluginu WP Global Site Tag, který je zdarma. V nastavení pluginu stačí vložit ID Google Analytics. Další skripty např. ze služby AdWords se vkládají ručně do připraveného pole v části Pokročilé nastavení. Plugin zkouším na jednom webu a funguje v pořádku.

Závěr

Měřící skript gtag.js umí posílat data zatím pouze do Google Analytics. V plánu je integrace s AdWords a dalšími webovými a analytickými nástroji od Googlu. Až bude hotová podpora AdWords, bude nasazování remarketingových a konverzních kódů na weby bez GTM zas o něco jednodušší. Edit: Podpora AdWords už je spuštěná. V novém rozhraní AdWords se generují konverzní a remarketingové kódy se skriptem gtag.js.

Přechod na nový měřící skript může být u složitějších implementací Analytics dost náročný. Pro všechny, kteří mají na webu nasazený aktuální měřící skript Universal Analytics analytics.js, je důležitá informace, že změna na gtag.js nebude povinná. Stávající skript analytics.js bude dále podporovaný. Takže je na každém webmasterovi, jaký typ implementace si vybere.

Další zdroje informací [EN]:

Sdílejte článek

Jeden trackovací skript pro všechny Google služby – gtag.js (BETA)

4 komentáře u „Jeden trackovací skript pro všechny Google služby – gtag.js (BETA)

 1. “Události můžete měřit doplněním krátkého kódu ve tvaru:”

  Ten kód se doplní do toho hlavního scriptu? A jak se pak upravuje samotný link? Dříve to bylo onClick …. a teď je to očividně jinak, protože měření událostí po přechodu na gtag.js mi přestalo úplně fungovat 🙁

  1. Tak jestli to dobře chápu, tak se mění pouze formát zápisu? Tedy pro měření bannerů na vlastním webu by to mělo být takto:
   onClick=gtag(‘event’, ‘proklik’, {‘send_to’: ‘GA_TRACKING_ID’,’event_category’: ‘banner’,’event_label’: ‘název_banneru’});

   1. Ano, mění se pouze způsob zápisu. Váš příklad kódu není úplně přesný, správně by to pro měření banneru na vlastním webu mělo vypadat takto:
    onClick=”gtag(‘event’, ‘proklik’, {
    ‘event_category’: ‘banner’,
    ‘event_label’: ‘název_banneru’
    });”

    Celé to musí být v uvozovkách. A řetězec ‘send_to’: ‘GA_TRACKING_ID’ se přidává pouze v případě, že chcete událost poslat do jiného Analytics účtu (služby). Pokud chcete, aby se událost posílala do Vašeho vlastního Analytics, tuto část vynechejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek